Articles

Światowa zharmonizowana procedura badania pojazdów lekkich (WLTP)

Posted by isahora
24 maj 2019 0 comments

WLTP

 

W dniu 1 września 2018 r. wprowadzono nowe przepisy prawne, które na nowo definiują normy określające poziom zanieczyszczeń wytwarzanych przez lekkie pojazdy.

Co to jest WLTP?

WLTP zastępuje nowy europejski cykl jezdny (New European Driving Cycle - NEDC), ustanowiony w 1973 r., w którym określono normy określające poziom zanieczyszczeń wytwarzanych przez pojazdy lekkie. Pozwoliło to również konstruktorom ocenić zużycie paliwa przez nowo wyprodukowane samochody. Jednakże NEDC opierało się na teoretycznych warunkach jazdy i jest obecnie uważane za przestarzałe, ponieważ nie odzwierciedla rzeczywistości profili prowadzenia pojazdu. WLTP jest znacznie bardziej realistyczny, z dużo większą ilością kryteriów branych pod uwagę.

Jakie są konsekwencje dla producentów?

Każdy samochód zarejestrowany po 1 września 2018 roku będzie musiał uzyskać certyfikat WLTP. Ponieważ WLTP jest bardziej realistyczne niż NEDC, oczekuje się, że poziom zanieczyszczeń będzie wyższy. Różnica między oczekiwaniami a rzeczywistością dla konstruktorów będzie większa i obecnie grożą im wysokie grzywny i kary.

WLTP conditions rules

Co robią producenci, aby uniknąć strat?

Aby uniknąć skutków tego środka, producenci dokonują repatriacji swoich pojazdów w celu zapewnienia, że otrzymają certyfikację bez żadnych problemów. Będą oni również musieli bez wątpienia przemyśleć rozwój swoich silników. Niemiecki producent Audi, na przykład, wstrzymał już produkcję swoich modeli RS3 Sportback i Sedan dla krajów, w których certyfikacja jest obowiązkowa. W niektórych przypadkach konstruktorzy postanowili zmniejszyć moc swoich pojazdów w celu zapewnienia zgodności.

Audi RS3

Konsekwencje dla rynku

W tym roku liczba rejestracji nowych pojazdów wzrosła o 23% w Wielkiej Brytanii, 49% w Hiszpanii i 40% we Francji, bez oznak spadku. Większość samochodów sprzedawana jest przed uzyskaniem certyfikatu WLTP, co tłumaczy się faktem, że konsumenci poszukują pojazdów o większej mocy i nieograniczonej mocy.

Podsumowując, WLTP jest bardziej odpowiednią europejską procedurą testową niż jego poprzednik, która "zmusi" producentów do produkowania niezawodnych, wydajnych i bardziej przyjaznych dla środowiska pojazdów.

Liczba rejestracji stale rośnie od czasu ogłoszenia tego środka. Czy tak samo będzie w 2020 roku, kiedy po raz pierwszy zobaczymy prawdziwy wpływ tego nowego prawodawstwa? Czas pokaże....