Articles

Wartość starego katalizatora

Posted by Martin VAUCHER
15 lut 2017 0 comments

Wartość starego katalizatora

cat money

Wszyscy recyklerzy aut wiedzą, ile pieniędzy można odzyskać w wyniku recyklingu katalizatorów. Pomimo tego niektóre katalizatory trafiają do kosza lub są niszczone jak zwykły złom, niewymontowane z auta. To prawdziwe marnotrawstwo pieniędzy.

 

Każdy katalizator zawiera platynę, pallad i rod, metale szlachetne wykorzystywane w celu zmniejszenia emisji spalin. Z jednej tony katalizatorów odzyskuje się średnio około jednego kilograma metali szlachetnych. Dla przemysłu motoryzacyjnego to największe źródło odzyskiwanych, cennych metali szlachetnych używanych ponownie do wytwarzania nowych katalizatorów.

 

graph

 

Po zakończonym procesie recyklingu konwerter katalityczny staje się towarem atrakcyjnym zarówno dla skupów złomu jak i skupów metali szlachetnych, co jest równoznaczne z dochodem dla podmiotów zajmujących się recyklingiem.

 

Recykling jest stosunkowo młodą gałęzią przemysłu. Od początku 2000 roku rynki surowcowe przeżywają boom, odzyskiwanie metali szlachetnych stało się bardziej opłacalne do tego stopnia, że znane są historie złodziei kradnących katalizatory z nowych samochodów osobowych, usiłujących je później sprzedawać jako złom! By przeciwdziałać temu procederowi każdorazowo umowa kupna-sprzedaży zużytych katalizatorów zawiera dokładne dane z dowodu osobistego sprzedającego.

 

Nawet jeśli ceny na rynkach surowców spadały od 2008 roku, obecnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy stabilizują się, dla przykładu zarówno platyna jak i pallad wyprzedza ceny złota czy srebra. Sprawdź aktualne ceny rynkowe platynowców.

graph

 

I co najważniejsze, po chwili refleksji, na pewno nie wyrzucaj nawet najstarszego katalizatora na złom!