Articles

Znaczenie i wartość rodu

Posted by  Martin VAUCHER
7 gru 2016 0 comments

Znaczenie i wartość rodu

Rod należy do grupy metali szlachetnych, jest jednym z najważniejszych metali w globalnym przemyśle motoryzacyjnym. Pierwiastek ten został odkryty w 1803 roku przez Williama Hyde’a Wollastona w Londynie. W skorupie ziemskiej występuje w śladowych ilościach rzędu 10−4 ppm. Otrzymuje się go z niektórych rud miedzi i niklu, w których występuje ok. 0,1% tego pierwiastka. Kompleksy karbonylkowe, chlorkowe i fluorkowe rodu są stosowane w przemyśle jako katalizatory  polimeryzacji polietylenu oraz w metatezie olefin.

W postaci czystej jest lśniącym, srebrzystoszarym metalem. Nie reaguje z wodą, powietrzem i kwasami. natomiast ulega reakcji z mocnymi zasadami.

 

rhodium

 

Jest jednym z wielu, obok platyny, palladu, irydu, rutenu i osmu, metali, które wchodzą w skład grupy platynowców. Mają podobne właściwości fizyczne i chemiczne, a popyt na nie wciąż rośnie.

Używany w produkcji specjalistycznych przyrządów optycznych, elektroniki, tygli, narzędzi chirurgicznych, powłok refleksyjnych w reflektorach, silników turbinowych samolotów, jako wykończenie biżuterii, jednak główną gałęzią zastosowania rodu jest produkcja katalizatorów samochodowych, specjalnych trójdrożnych konwerterów katalitycznych, które przekształcają szkodliwe gazy węglowodorowe ze spalin w mniej szkodliwe substancje. Zapotrzebowanie na rod używany do produkcji katalizatorów wynosi ponad 80% łącznego, rocznego zużycia tego pierwiastka na świecie, a więc popyt ze strony przemysłu motoryzacyjnego jest krytyczny w przypadku rodu. Rzadko jest wykorzystywany w postaci metalicznej z uwagi na wysoka cenę (w lipcu 2009 roku, w przeliczeniu za gram, wynosiła 46,20 USD, dla porównania platyna kosztowała 37,65 USD, a złoto 30,59 USD).

Chociaż krótkoterminowe perspektywy dla przemysłu motoryzacyjnego mogą być dyskusyjne, prognozy wskazują, że światowe zapotrzebowanie na samochody lekkie podwoi się do roku 2019 i wzrośnie trzykrotnie od 2024 roku.

 

light duty vehicle sales by region

To z kolei może spowodować problemy dla producentów aut, gdyż pozyskiwanie rodu jest bardzo ograniczone. W rzeczywistości istnieje mniej niż 10 kopalń tego surowca na świecie, w większości znajdują się w jednym kraju - Republice Południowej Afryki.

Południowoafrykańskie kopalnie zabezpieczają około 80% światowej podaży rodu i to właśnie koncentracja działalności górniczej w tym regionie często prowadzi do dużych wahań i zmienności cen.

 

rhodium

 

Procesy odzysku rodu m. in. w ramach recyklingu starych katalizatorów, począwszy od roku 2008 doprowadził do nadmiernej jego podaży na rynku, w końcu spychając ceny w dół. Ich poziom utrzymuje się na zbliżonym poziomie do dzisiaj i wynosi około 750$ za uncję.

Prognozy wskazują również, że rynek rodu pozostanie w nadwyżce podaży jeszcze w krótkim okresie, ale także, że rosnące zapotrzebowanie na dłuższą metę przywróci deficyt, który w ostatecznym rozrachunku powinien stać się dobrą inwestycją.

Istnieją jednak poważne problemy związane z inwestowaniem w ten metal. Prawdą jest, że jeszcze kilka lat temu nie było prawie żadnego sposobu, aby inwestować w rod. Kitco np. sprzedawało sproszkowany metal, ale to była jedyna opcja dla tej inwestycji. Następnie, w 2009 roku, Mennica Cohen została pierwszym producentem drobnych sztabek rodu, a ostatnio, Mennica Baird wprowadziła linię fizycznych barów rodu, które są dostępne w jedno i pięciouncjowych barach, jak również w ich wielkościach ułamkowych (jedna dziesiąta, jedna czwarta czy pół uncji). Jednakże ich narzuty na kruszcu rodu są skandalicznie wysokie.

 

rhodium

Rod jest tak rzadkim złożem, że zwyczajnie nie istnieją kopalnie koncentrujące się wyłącznie na rodzie, jako głównym wydobywanym surowcu, a jedynie produkują rod jako produkt uboczny. Wszystkie te podmioty mają oczywiście różne, pierwotne interesy w tych inwestycjach. Największe z nich to:

- Anglo American Platinum (JSE: AMS)

- Norylsk Nikiel (MCX: GMKN) 

- Impala Platinum (JSE: IMP)

- Lonmin (LON: LMI)

Pomimo solidnych fundamentów podaży i popytu badanie nie wskazują, że rod to dobra inwestycja, głównie z powodu braku dobrych platform inwestycyjnych.

Żródło: http://www.energyandcapital.com/articles

About

Tutaj znajdziesz artykuły związane z recyklingiem katalizatorów oraz nowości rynkowe PGM.

Categories

Archiwum