Articles

Kradzież konwertera katalitycznego wznoszącego się

Posted by isahora
24 maj 2019 0 comments

Catalytic converter

 

W ciągu ostatniej dekady wzrosła nowa fala przestępczości koncentrująca się na katalizatorach.

W latach 2008-2015 w USA skradziono ponad 25 500 katalizatorów, czyli średnio ponad 3000 katalizatorów wyrwanych z pojazdów każdego roku. Ta statystyka kryje w sobie również tendencję - w 2016 r. skradziono ponad 4000 katalizatorów. Liczba popełnionych kradzieży rośnie i stale rośnie. Również wiele skradzionych katalizatorów nie jest zgłaszanych przez ofiary, więc możemy jedynie przybliżać, jak bardzo szkodliwa jest ta nowa forma kradzieży. Biorąc pod uwagę, że zastąpienie katalizatora kosztuje około 2 000 USD, szacujemy, że od 2008 r. z pojazdów na amerykańskiej ziemi skradziono pojazdy o wartości 51 000 000 000 USD.

"Biorąc pod uwagę fakt, że zastąpienie katalizatora kosztuje około 2 000 USD, szacujemy, że od 2008 r. z pojazdów na amerykańskiej ziemi skradziono wartość 51 000 000 000 USD."

Jakie są konsekwencje tej kradzieży?

Szybko odkryjesz skutki kradzieży katalitycznej przy następnej jeździe samochodem - dźwięk silnika może być zupełnie inny niż ten, do którego jesteś przyzwyczajony - podobny do dźwięku motocykla; Twój pojazd poczuje się mniej mocny, ponieważ brakuje mu kompresji, której potrzebuje do pełnej pracy; zużycie benzyny drastycznie wzrośnie, ponieważ będziesz miał tendencję do silniejszego naciskania na pedał gazu, aby zrekompensować utratę mocy.

Co najważniejsze, łamiesz prawo i ryzykujesz wysoką grzywnę, ponieważ od stycznia 1993 r. wszystkie pojazdy muszą być wyposażone w katalizatory.

Dlaczego katalizatory są cenione przez przestępców?

Do pełnienia funkcji katalizatora, katalizator potrzebuje metali PGM - platyny, palladu i rodu - i są to jedne z najcenniejszych metali na ziemi.

W ten sposób złodzieje kradną tych konwerterów, aby odsprzedać zawarte w nich metale szlachetne. W zależności od modelu pojazdu, wartość każdego katalizatora wynosi od 50 USD do ponad 300 USD w wartości recyklingu.

Doświadczeni złodzieje z dobrym sprzętem mogą w ciągu 30 minut ukraść katalizator, zapewniając im łatwy i szybki zysk. Z drugiej strony, dla Ciebie jest to znacząca strata, a wymiana kosztuje około 2000 USD.

Które samochody są pożądane?

Żaden pojazd nie jest odporny na kradzież katalizatora. Jednak głównymi celami są te, które mają wyższe wartości katalityczne - Audi, BMW, VW, Honda,...

Złodzieje nie kierują się samochodami według ich ogólnej wartości, ale tylko potencjalnym zyskiem, jaki mogą uzyskać z kradzieży katalizatora. W związku z tym celem są nawet starsze samochody.

Będą również preferować pojazdy, do których z łatwością będą miały dostęp pod spodem, takie jak SUV-y.

Jak temu zapobiec?

Nie ma 100% środków zapobiegawczych, ale gorąco polecamy zaparkować samochód w zamkniętym garażu, jeśli taki jest do Państwa dyspozycji. Jeśli nie, zaparkuj samochód w pobliżu kamer CCTV, jeśli to możliwe, a nie w ciemnej alejce, gdzie samochód jest odizolowany.

Ponieważ złodzieje używają pił elektrycznych, aby przeciąć katalizator, bądź świadomy niezwykłych dźwięków - nikt zazwyczaj legalnie nie majstrował przy samochodzie w nocy, ani przed domem!

Wreszcie, można również wzmocnić układ wydechowy za pomocą pasków i nowych śrub, aby spowolnić proces kradzieży i zniechęcić złodzieja do zabierania tego cennego katalizatora z pojazdu.