Articles

Niepewna przyszłość palladu

Posted by isahora
27 maj 2019 0 comments

palladium bar

W przeciwieństwie do innych metali szlachetnych, które sprawdziły się dobrze w 2016 roku (złoto +20%, srebro +23%, platyna +18%), pallad ucierpiał, tylko 5% od początku roku, i to pomimo deficytu podaży. Ten stosunkowo słaby wynik jest głównie wynikiem pojawienia się samochodu elektrycznego. Ale wynika to również z wynikającego z tego spadku popytu na silniki wysokoprężne, które wykorzystują pallad w katalizatorach. Wtedy możemy się zastanowić, jak będzie wyglądała przyszłość Palladu?

Ten zwrot w swoich losach doprowadził do upadku wyspecjalizowanego funduszu platynowego utworzonego dwa lata temu w Johannesburgu. Niemniej jednak, Norilsk, wiodący światowy producent palladu, pozostaje byczy, pomimo raportu Metal Focus, który sugeruje wzrost o 1% w popycie na samochód elektryczny zmniejszyłby popyt na pallad o 100.000 uncji. Norilsk zadeklarował plany zakupu akcji rosyjskiego banku centralnego palladu i funduszy inwestycyjnych, które, według firmy, obciążają rynek, wierząc, że pallad może stać się głównym graczem na rynku biżuterii, podobnie jak zrobiła to platynowo w ostatnich latach.

Niektórzy uważają tę strategię za wysoce ryzykowną, z silną konkurencją ze strony kopalń z RPA, które od strajków wyniszczających w 2014 r. odnotowały 32-procentowy skok produkcji. Ekspert ds. metali szlachetnych Didier Julienne uważa, że "Nordick powinien skoncentrować się na byciu producentem XXI wieku i planować swoją produkcję w oparciu o realistyczną konsumpcję w przyszłości", a nie ryzykować wszystko w oparciu o niesprawdzoną strategię.

Chociaż przyszłość palladu jest nieco niepewna, pozostaje on cenionym towarem, a jego recykling jest korzystny dla sprzedawców, nabywców, a w szczególności dla środowiska.