Articles

Nieuchronny wzrost cen palladu

Posted by isahora
24 maj 2019 0 comments

platinum palladium graph

 

Od czasu rozpadu sprawy Volkswagena popyt na pallad, metal stosowany w produkcji katalizatorów do samochodów napędzanych benzyną, jest silny. Wykorzystywany przez przemysł motoryzacyjny do produkcji katalizatorów do silników benzynowych, metal jest bliski najwyższego historycznego poziomu. Na rynkach metali, które zostały dotknięte przez nasilający się spór handlowy między Chinami a USA, pallad jest sam w sobie.

"Od połowy sierpnia cena srebrnoszarego metalu wzrosła o 28%. Za 1 095 dolarów za uncję w ostatni piątek, pallad jest, po raz drugi w tym roku, blisko swojego historycznego rekordu z 2001 roku."

Pierwszy raz był w styczniu. Przy tej cenie, pallad jest również prawie tak drogi jak złoto, którego uncja handlowała około 1.185 dolarów w przeddzień weekendu.

Używany w produkcji katalizatorów do silników benzynowych, pallad jest ofiarą jego sukcesu. Od czasu rozpadu sprawy Volkswagena popyt był szczególnie silny, a podaż metalu bardziej ograniczona. Skandal "Dieselgate" wywołał odwrócenie trendu w Europie, z którego pallad bardzo skorzystał.

Trudna prognoza

Podczas gdy analitycy Commerzbanku mówią o wzroście "prawdopodobnie napędzanym głównie przez spekulacje", analitycy UniCredit cytują "powrót obaw o ofertę" po nałożeniu przez USA sankcji na Rosję, największego producenta palladu.

Dla Morgana Stanleya "trwały deficyt" podaży na rynku palladu sprawia, że jest to "historia strukturalnie pozytywna" i doskonale "nienaruszona". Analitycy w amerykańskim banku umieścili metal szlachetny na szczycie termometru towarowego, który zawiera osiemnaście metali i rud. Citigroup jest równie optymistycznie nastawiona i widzi wzrost ceny uncji do 1200 dolarów w drugim kwartale 2019 roku.

platinum and palladium for 2 years graph

Szybkie wyczerpanie zapasów

W tym tempie światowe zapasy palladu szybko się zmniejszają. "Poziom produkcji górniczej nie jest łatwy do zaspokojenia, popyt będzie musiał się dostosować", powiedział Morgan Stanley. Producenci samochodów mogą szukać substytutu i zwrócić się w kierunku platyny, której cena jest dziś znacznie niższa: do 820 dolarów uncję, to nie było tak tanie w porównaniu do palladu od 17 lat. Ale to zajmie trochę czasu - co najmniej dwa do trzech lat, tak aby techniki dostosowywały się...