Articles

Pallad nad Platyną

Posted by isahora
27 maj 2019 0 comments

evolution chart

 

Po raz pierwszy od 12 września 2001 r. eksperci od metali szlachetnych przewidują, że do połowy 2018 r. cena Platyna spadnie poniżej ceny Palladu, a przynajmniej będzie na równi.

Wynika to bardziej ze słabości Platyna, a nie ze szczególnego wzmocnienia rynku Palladu, który również nie radzi sobie szczególnie dobrze. Zaledwie 2 miesiące temu pisaliśmy w tym artykule o niepewnej przyszłości Palladu. Nie ma nic, co wskazywałoby na poprawę sytuacji w 2018 r., o ile nowe technologie nie zapewnią wystarczającej dynamiki. W rzeczy samej. Pallad bardzo dobrze służy w nowych, zaawansowanych technologicznie komponentach.

Wierzymy, że w przyszłości rynek motoryzacyjny będzie miał największy wpływ na rynek PGM - z Palladem stosowanym w silnikach benzynowych i Platyną w silnikach wysokoprężnych, względny popyt na oba typy silników będzie kluczowym wyznacznikiem przyszłych wyników rynkowych. Jak wiemy na razie, olej napędowy będzie służył tylko w silnikach spalinowych, takich jak samochody ciężarowe. Dlatego Ecotrade stawia na spadek popytu na platyny.