Articles

Próbniki, rafinerie & Co

Posted by  JeffreyPHI
18 kwi 2019 0 comments

Próbniki, rafinerie & Co

Łańcuch dostaw recyklingu zużytych katalizatorów obejmuje szereg etapów, od ich usunięcia z pojazdów wycofanych z eksploatacji do wydobycia cennych metali szlachetnych. Są jednak dwaj główni gracze w tym procesie - "samplery" i "huty (firmy rafineryjne).

Przedsiębiorstwa zajmujące się kontrolą wyrywkową

Firmy pobierające próbki to organizacje, które pobierają próbkę pewnej ilości katalizatorów. Ich celem jest ocena zawartości metali szlachetnych wewnątrz partii stosowanych katalizatorów, zazwyczaj przy użyciu technologii fluorescencji rentgenowskiej.

Problem separacji

Istnieją dwa rodzaje katalizatorów: filtry cząstek stałych do silników wysokoprężnych (DPF) i katalizatory (CCC). Ich skład jest różny, z DPF wykonanym z węglika krzemu i katalizatorów ceramicznych. Ponieważ ich skład nie jest taki sam, ich stopień syntezy jest również inny - jak mówi powiedzenie, nie można mieszać jabłek i pomarańczy!

W przypadku mieszanych partii katalizatorów, firmy pobierające próbki zazwyczaj zapewniają lepszą obsługę, ponieważ są w regularnym kontakcie z dużą liczbą rafinerii i podzielą każdą partię w ramach swojej sieci, aby zapewnić najlepszą stopę zwrotu metalu i najlepsze oferty.

Usuwanie skanowania

Odcinanie to proces oddzielania plastra miodu (w którym znajdują się wszystkie PGM) od jego metalowej skorupy i wymaga zastosowania specjalnych maszyn tnących. Najczęściej spotykane typy to "gilotyny" i "nożyce aligatorskie". Proces ten może być niebezpieczny dla operatora i musi być przeprowadzony pod odpowiednim nadzorem.

Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić i uniknąć obrażeń, lepiej jest pozwolić, aby zrobił to profesjonalista. Firmy pobierające próbki mogą oferować usługę odkażania zużytych katalizatorów, albo za stałą opłatą, albo ewentualnie za darmo, w zależności od negocjacji lub zakresu ich ofert.

 

Przeszkoda technologiczna

Gdy w piecu wytapiana jest pewna ilość metalu, jego masa skurczy się, zapewniając tym samym wyższe stężenie metali szlachetnych. Pozostawiono jednak pewną ilość metalu znanego jako "żużel", który nadal będzie zawierał niewielką ilość PGM i musi zostać wycofany, zwiększając tym samym koszty.

Firmy pobierające próbki zazwyczaj korzystają z pieców plazmowych, które są znacznie bardziej wydajne niż tradycyjne piece i które zmniejszą stukrotnie całkowitą objętość partii, czyniąc ją czystszą dla PGM.

Niektóre firmy, na przykład, takie jak Johnson Matthey, mają słabą moc recyklingu, ponieważ ich podstawową działalnością jest odzyskiwanie PGM, a więc są one zainteresowane tylko najczystszymi produktami z metali szlachetnych i unikają, na ile to możliwe, zajmowania się metalowymi żużlami.

Korzystanie z firm, które posiadają odpowiedni typ technologii, pozwoli tym samym sprzedawcom katalizatorów radzić sobie z najbardziej wydajnymi, wyróżniającymi się hutami.

Huty

Huty są "prawdziwymi" rafineriami, topiącymi metale w celu oddzielenia stopu od jego zanieczyszczeń, aby odzyskać rzeczywiste metale szlachetne.

Zazwyczaj kupują "kruszec" (skoncentrowany stop PGM już zredukowany przez piece plazmowe firm pobierających próbki) lub poddają obróbce i wytapiają proszek ceramiczny. Mogą one również pachnieć razem z innymi metalami.

Jak działają firmy hutnicze.

Zazwyczaj, jeśli chodzi o stary złom, wytapiacze mają tendencję do recyklingu wszystkich odpadów bez ich oddzielania (węglik krzemu / ceramika / PCB...). Są one również trudne do negocjowania, ponieważ posiadają już bardzo opanowany rynek i mają znaczną siłę finansową. Tak więc czasami odmawiają płacenia za niektóre metale, które są poddawane recyklingowi. Ponadto często nie oferują one konkurencyjnych cen, ponieważ mogą nie potrzebować oferowanych metali.

Firmy hutnicze są ostatecznym uczestnikiem procesu recyklingu PGM. Przetwarzają one wyłącznie całkowicie pozbawione skanowania katalizatory i jeśli oferowana jest tylko niewielka ilość katalizatora, mogą odmówić przyjęcia lub podać bardzo niekonkurencyjne stawki. Jednakże przedsiębiorstwa zajmujące się kontrolą wyrywkową mogą wysyłać im materiały od wielu dostawców, co sprawia, że ilość jest opłacalna. Należy pamiętać, jak pokazaliśmy w naszym badaniu wielkości rynku, że PGM nie tylko pochodzą z przemysłu samochodowego - stara biżuteria i złom elektryczny są również ważnymi graczami na rynku recyklingu PGM.

Różnica pomiędzy próbkami i hutami

W pewnym sensie można powiedzieć, że Huty są jak duże piece, podczas gdy firmy pobierające próbki są hurtowniami recyklingu PGM.

Główna różnica między nimi tkwi w ich pozycji w łańcuchu technologicznym oraz w oferowanych przez nich usługach dodatkowych. Organizacja, która posiada już niezbędne umiejętności w zakresie obróbki i technologii we własnym zakresie (w tym odkażania) i zbiera znaczną ilość materiału (zazwyczaj ponad 20 ton metrycznych), może udać się bezpośrednio do huty w celu przeprowadzenia procesu rafinacji. W przeciwnym razie bardziej opłacalna będzie współpraca z firmami pobierającymi próbki, które mają większą siłę negocjacyjną w negocjacjach z hutami.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym artykułem na temat ofert mieszkań w USA i ofert rafinerii euroazjatyckich, aby dowiedzieć się, czego można się spodziewać podejmując negocjacje.

About

Tutaj znajdziesz artykuły związane z recyklingiem katalizatorów oraz nowości rynkowe PGM.

Categories

Archiwum