Articles

Szczyt popytu na pallad z chińskiego przemysłu samochodowego

Posted by  isahora
24 maj 2019 0 comments

workers chinese industry

Producenci autokatalizatorów przewidują, że w 2018 r. popyt na platynę i pallad w przemyśle motoryzacyjnym będzie się poruszał w przeciwnych kierunkach.

Popyt na pallad stale rośnie.

Pallad jest głównym składnikiem katalizatorów, które służą do oczyszczania spalin. Raport Johnsona Matthew Plc. wykazał ostatnio, że zużycie palladu w katalizatorach prawdopodobnie osiągnie najwyższy poziom w 2018 roku. Wynika to z rosnącego popytu na pojazdy napędzane benzyną, w czym główną rolę odgrywa chiński sektor samochodowy. Ministerstwo Ochrony Środowiska zobowiązało się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Dlatego producenci samochodów muszą się dostosować, dodając więcej metalu szlachetnego do katalizatorów. Kraj ten posiada drakońskie środki przeciwdziałania zanieczyszczeniom od 2013 r., zwłaszcza gdy wprowadził zestaw zakazów znanych jako Krajowy Plan Działań w sprawie Zanieczyszczenia Powietrza.

Peter Duncan, dyrektor generalny ds. badań rynku w brytyjskiej firmie Matthey, napisał w raporcie, że "Perspektywa znaczącego wzrostu ilości chińskiego palladu zbliżyła się, ponieważ wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że niektóre miasta i prowincje wdrożą nowe przepisy wcześnie. Może to nastąpić już w przyszłym roku i spowoduje dwucyfrowy wzrost konsumpcji palladu w chińskich samochodach".

podczas gdy Platyna spada.

W przeciwieństwie do palladu, platyna, inny metal szlachetny zawarty w konwerterach, jest w bardzo złym stanie. Platyna jest ważnym katalizatorem w silnikach wysokoprężnych. Ale sprzedaż samochodów z silnikiem wysokoprężnym spadła. Było to konsekwencją skandali producentów samochodów, którzy przyznali się do oszukiwania w testach emisji zanieczyszczeń w celu uzyskania zatwierdzenia regulacyjnego.

Jednocześnie, podobnie jak w przypadku starszych złomowanych, rośnie podaż metalu zebranego z używanych katalizatorów.

W 2018 r. rynek platyny będzie się jeszcze bardziej powiększał, ponieważ wzrost popytu w przemyśle jest równoważony spadkiem konsumpcji autokatalizatorów i mniejszą liczbą zakupów inwestycyjnych. Matthey dodał, że "produkcja górnicza pozostanie słaba".

Źródła: Bloomberg & Ekonomista

About

Tutaj znajdziesz artykuły związane z recyklingiem katalizatorów oraz nowości rynkowe PGM.

Categories

Archiwum