Articles

Twój samochód nigdy nie umiera....

Posted by isahora
27 maj 2019 0 comments

wrecking-yard

 

W wielu krajach, w szczególności w USA, samochód jest najbardziej przetworzonym produktem konsumenckim. Pomimo, że samochody od dawna są zmorą ekologów, przemysł recyklingu samochodów jest dynamiczny i przedsiębiorczy; przyjazny dla środowiska, napędzany przez rynek i zrównoważony.

Samochody są trwalsze niż kiedykolwiek wcześniej, ale w końcu wszystkie pojazdy mają okres eksploatacji i są złomowane. "Scrap" jest jednak, być może, niesprawiedliwym deskryptorem definiującym nieporuszający się pojazd. Rzeczywiście, można powiedzieć, że jego komponenty nabierają zupełnie nowego życia po tym, jak nie da się już nimi jeździć. Opony, koła, fotele samochodowe, dywany, filtry olejowe, baterie, szyby przednie, stal i żelazo, radia, chłodnice, poduszki powietrzne, katalizatory, przekładnie i maty - tak, wszystkie mają wartość, wszystkie mogą pomóc w poprawie stanu środowiska.

Potwierdzają to najnowsze statystyki, które to wskazują:

  • Do 80% pojazdu jest poddawane recyklingowi.
  • Przeciętny nowy samochód zawiera około 25% nadwozia ze stali pochodzącej z recyklingu.
  • Każdego roku ponad 25 milionów ton materiałów jest poddawanych recyklingowi ze starych pojazdów.
  • Każdego roku ilość niebezpiecznych płynów i olejów bezpiecznie odzyskiwanych przez firmy zajmujące się recyklingiem samochodowym wynosi 8 katastrof Exxon Valdez!
  • Ponad 14 milionów ton stali pochodzącej z recyklingu pochodzi z pojazdów śmieciowych.
  • Około 90 procent aluminium w pojeździe jest odzyskiwane i poddawane recyklingowi.
  • 43 200 ton jest poddawanych recyklingowi na świecie rocznie.

Branża recyklingu samochodowego wykazała się dużą zdolnością do wydłużenia żywotności większości elementów typowego samochodu. Na przykład opony samochodowe mogą służyć do produkcji paliwa, sztucznej trawy, ściółki do kształtowania krajobrazu, a nawet gumowanego asfaltu do budowy dróg!

Podobnie recykling katalizatorów stał się coraz bardziej efektywny. Obecnie wyższe plony, znacznie zwiększona świadomość wartości katalizatorów złomu oraz bardziej efektywna logistyka zapewniają rosnący rynek, który jest zarówno dochodowy, jak i przyjazny dla środowiska.